ABD GSYH beklenenin üzerinde büyüme gösterdi

ABD GSYH beklenenin üzerinde büyüme gösterdi
  • ABD’de üretilen tüm mal ve hizmetlerin bir ölçüsü olan gayri safi yurt içi hasıla, üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 4,7′lik tahminin üzerinde yüzde 4,9 oranında arttı.
  • Tüketici harcamalarındaki keskin artış, artan stoklar, ihracat, konut yatırımları ve hükümet harcamalarından kaynaklanan katkılardan kaynaklandı.
  • Rapor Fed’e politikayı sıkı tutma konusunda bir miktar ivme kazandırabilirken, trader’lar hala merkez bankasının gelecek haftaki toplantısında faiz artırımı ihtimalinin olmadığını kaydediyor.

CNBC’den Jeff Cox “ABD GSYH üçüncü çeyrekte beklenenin üzerinde yüzde 4,9 oranında büyüdü” başlıklı yazısında ABD’de açıklanan GSYH verileri üzerinden değerlendirme yaptı:

ABD ekonomisi, yüksek faiz oranlarına, süregelen enflasyon baskılarına ve diğer yurt içi ve küresel olumsuzluklara rağmen güçlü tüketicinin desteğiyle üçüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdü.

Ticaret Bakanlığı’nın raporuna göre, ABD’de üretilen tüm mal ve hizmetlerin bir ölçüsü olan gayri safi yurt içi hasıla, Temmuz-Eylül döneminde mevsimsellikten arındırılmış yıllık bazda  yüzde 4,9 oranında arttı; bu oran ikinci çeyrekte revize edilmemiş yüzde 2,1′di. Dow Jones’un anketine katılan ekonomistler, yine enflasyona göre ayarlanan reel GSYİH’da yüzde 4,7′lik bir artış bekliyorlardı.

Tüketici harcamalarındaki keskin artış, artan stoklar, ihracat, konut yatırımları ve hükümet harcamalarından kaynaklanan katkılardan kaynaklandı.

Kişisel tüketim harcamaları ile ölçülen tüketici harcamaları, ikinci çeyrekte sadece yüzde 0,8 artış gösterdikten sonra çeyrekte yüzde 4 arttı ve toplam GSYİH artışının yüzde 2,7 puanından sorumlu oldu. Stoklar yüzde 1,3 puan katkıda bulundu. Gayri safi özel yurt içi yatırım yüzde 8,4 artarken, kamu harcamaları ve yatırımları yüzde 4,6 arttı.

Tüketici düzeyindeki harcamalar, mallar ve hizmetler arasında oldukça eşit bir şekilde dağıldı; iki ölçümde sırasıyla yüzde 4,8 ve yüzde 3,6 artış görüldü.

GSYİH artışı, 2021′in dördüncü çeyreğinden bu yana en büyük artışı kaydetti.

Hisse senetlerinin erken işlemlerde karışık olması ve Hazine getirilerinin çoğunlukla düşük olması nedeniyle piyasalar bu haberlere çok az tepki verdi.

State Street Global Advisors’ta US SPDR Business baş yatırım stratejisti Michael Arone, “Bu rapor zaten bildiğimiz bir şeyi doğruladı: Tüketici üçüncü çeyrekte alışveriş çılgınlığına girdi” dedi. “Bu rapordaki hiçbir şeyin para politikasının görünümünü değiştirdiğini düşünmüyorum. Bu nedenle piyasalardan aşırı bir tepki gördüğünüzü düşünmüyorum.”

Rapor Federal Reserve’e politikayı sıkı tutma konusunda bir miktar ivme kazandırabilirken, CME Group verilerine göre traderlar hala merkez bankasının gelecek haftaki toplantısında faiz artırımı ihtimalinin olmadığını kaydediyor. Vadeli işlem fiyatları, GSYİH açıklanmasının ardından Aralık ayındaki toplantıda yalnızca yüzde 27′lik bir artış ihtimaline işaret etti.

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach, “Yatırımcılar, tüketicinin yazın son aylarında harcama yapmasına şaşırmamalı. Asıl soru, trendin önümüzdeki çeyreklerde de devam edip edemeyeceğidir ve biz bunun devam edemeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

26 Ekim Perşembe günü  diğer ekonomi haberlerinde Çalışma Bakanlığı , 21 Ekim’de sona eren haftada işsizlik başvurularının önceki döneme göre 10.000 artışla 210.000 olduğunu ve Dow Jones’un 207.000 tahmininin biraz üzerinde olduğunu bildirdi.

Ayrıca Ticaret Bakanlığı’na göre dayanıklı tüketim malları siparişleri Eylül ayında yüzde 4,7 artış göstererek Ağustos’taki  yüzde 0,1′lik artışın ve yüzde 2′lik tahminin çok üzerinde gerçekleşti. Beyaz eşya, uçak ve elektronik eşyaları içeren dayanıklı mal siparişleri Temmuz 2020′den bu yana en büyük artışını kaydetti.

Pek çok ekonomistin ABD’nin en azından sığ bir resesyonun ortasında olacağını düşündüğü bir dönemde, tüm beklentileri aşan tüketici harcamaları nedeniyle büyüme aynı hızda devam etti. Üçüncü çeyrekte tüketici harcamaları GSYİH’nın yaklaşık yüzde 68′ini etkiledi.

ABD çeşitli zorluklara karşı dayanıklılığını kanıtlamış olsa da çoğu ekonomist önümüzdeki aylarda büyümenin önemli ölçüde yavaşlamasını bekliyor. Ancak genel olarak ABD’nin öngörülemeyen başka şoklar olmadan resesyondan kurtulabileceğini düşünüyorlar.

Arone, ”İleriye dönük olarak tüketici aynı oranda harcama yapmayacak, hükümet aynı oranda harcama yapmayacak ve işletmeler de harcamalarını yavaşlatıyor gibi görünüyor. Bu, bunun en azından önümüzdeki birkaç çeyrekte en yüksek GSYİH rakamı olabileceğini gösteriyor.” dedi.

Kovid dönemi hükümet transfer ödemeleri biterken bile, hane halkının tasarruflarını azaltması ve kredi kartı bakiyelerini artırması nedeniyle harcamalar güçlü seyrediyor. Kişisel tasarruf oranı bir önceki dönemdeki yüzde 5,2′den üçüncü çeyrekte yüzde 3,8′e geriledi. Ayrıca gerçek vergi sonrası gelir, ikinci çeyrekteki yüzde 3,5 artışın ardından çeyrekte yüzde 1 düştü.

GSYİH artışları, Federal Rezerv’in sadece 1980′lerin başından bu yana en hızlı faiz artışını yapmakla kalmayıp, aynı zamanda enflasyon kabul edilebilir seviyelere dönene kadar oranları yüksek tutacağına dair söz vermesine rağmen gerçekleşti. Fiyat artışları merkez bankasının yıllık yüzde 2′lik hedefinin çok üzerinde seyrediyor, ancak enflasyon oranı en azından son aylarda geriledi.

Enflasyonu ölçmek için tüketici alışveriş kalıplarındaki değişiklikleri hesaba katan zincir ağırlıklı fiyat endeksi, ikinci çeyrekteki yüzde 1,7 seviyesinden ikinci çeyrekte yüzde 3,5 arttı ve Dow Jones’un yüzde 2,5 tahmininin üzerinde gerçekleşti.

Fed Başkanı Matthew Ryan, “Fed için sonuç olarak ufukta bir resesyon görünmüyor ve politika yapıcılar ABD ekonomisinde bir çöküşü tetiklemeden faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceklerini bilmekle yetinebilirler” dedi. Küresel bir finansal hizmetler firması olan Ebury’de pazar stratejisi: “Bu etkileyici GSYİH verilerinin Fed’i başka bir faiz artırımı yapmaya teşvik etmek için yeterli olacağını düşünmüyoruz, ancak en azından ilk faiz indiriminin çok uzakta olduğuna inanıyoruz.”

Tüketiciler faiz oranları ve enflasyonun yanı sıra çeşitli başka sorunlarla da uğraşıyor.

Öğrenim kredisi ödemelerinin yeniden başlamasının hane bütçelerine zarar vermesi beklenirken, yüksek yakıt fiyatları ve çalkantılı borsa güven seviyelerini vuruyor. Jeopolitik gerilimler de potansiyel baş ağrıları yaratıyor; İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar ve Ukrayna’daki savaş geleceğe dair önemli belirsizlikler yaratıyor.

GERÇEK EKONOMİ

YORUMLAR YAZ