Asgari ücret ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret belirlenme süreci başlıyor ve beklentiler yüksek. Her yıl Aralık ayında açıklanan asgari ücret, Türkiye’de maaş zamlarının belirlenmesinde kritik bir rol oynuyor. Temmuz ayından bu yana yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle, en düşük asgari ücretli 4 aylık süreçte 3 bin 93 lira kaybetti.

Asgari ücret belirlenirken enflasyon oranı, işveren maliyetleri ve ekonomik koşullar göz önüne alınıyor. Ancak, asgari ücretin açlık sınırının bir miktar üzerinde olması bekleniyor. Gün geçtikçe artan hayat pahalılığı, asgari ücretin reel değerini azaltıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Henüz belirlenmeyen asgari ücretin açlık sınırının üzerinde olması beklenirken, TÜRK-İŞ’in Ekim ayında yaptığı hesaplamaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenme maliyeti (açlık sınırı) Ankara’da 13.684 TL’ye yükseldi. Yıl sonuna kadar bu sınırın 15 bin liraya çıkması öngörülüyor.

Asgari ücret, Aralık ayında işçi, işveren ve Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantılar sonucunda belli olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücreti belirlemek için yasa gereği aralık ayında dört kez toplanacak.

Erdoğan, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada, “İşçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum” dedi. Temmuzdan bu yana yaşanan yüksek enflasyon, işçi, memur ve emeklileri olumsuz etkileyerek maaşların reel değerini azalttı. Cumhurbaşkanı, işçileri ara zamla rahatlattıklarını ve sorunun çözümü için çalışacaklarını belirtti.

YORUMLAR YAZ