Azerbaycan Ankara Büyükelçisi’ne EkoAvrasya Hizmet Ödülü takdim edildi

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi’ne EkoAvrasya Hizmet Ödülü takdim edildi

EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov ile makamında bir araya geldi.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin çok boyutlu bir niteliğe sahip olduğuna ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına dikkat çeken Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, “EkoAvrasya Vakfı’nın çalışmalarını yakından takip ve takdir ediyoruz. Üstlenmiş olduğu inisiyatifi layıkıyla yerine getiriyor olması ve kardeş iki ülke arasında ekonomik ve sosyal alanda köprü görevi görmesi bizleri memnun etmektedir” dedi.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne de vurgun yapan Mammadov, söz konusu projenin Azerbaycan ve Türkiye’yi daha ileriye taşıyacağını kayderek; ”Türkiye ve Azerbaycan, TANAP ile Avrupa’nın enerji güvenliğine büyük katkı sağlamakta ve siyasi ilişkilerin önemini arttırmaktadır. Uluslararası arenadaki mevcut gelişmeler her geçen gün bu büyük projenin stratejik konumunu güçlendirmektedir” dedi.

Ortak tarihi ve geçmişi olan Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin günümüzde zirveye ulaştığına dikkat çeken EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ”Kardeş iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler beklentilerimizin çok üzerinde. Azerbaycan’dan Türkiye’ye yapılan yatırımların büyük sermaye gerektiren sektörlerde ve stratejik alanlarda olması, gelecek için büyük kıymet arz etmektedir. Türkiye’nin de Azerbaycan’a gerçekleştirdiği yatırımlar ile iki ülkenin ekonomik anlamda birbirlerinin eksikliklerini tamamladığını gözlemlemekteyiz” dedi.

EkoAvrasya Vakfı Başkan Vekili Kemal Kurnaz’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişmesi hususunda yapmış olduğu başarılı çalışmalarından dolayı Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov’a ‘Avrasya Hizmet Ödülü’ takdim edildi.

YORUMLAR YAZ