Bakan Şimşek: Enflasyonun tek haneye inebilmesi için zamana ihtiyacımız var

Bakan Şimşek: Enflasyonun tek haneye inebilmesi için zamana ihtiyacımız var

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun tek haneli rakamlara inmesinin biraz zaman alacağını belirtti.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından Ankara’da düzenlenen Küresel Yatırım Günleri etkinliğinde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve YASED Yönetim Kurulu Başkanı Engin Aksoy konuşmalar yaptı.

Bakan Şimşek konuşmasında, Türkiye ekonomisinin büyüklüğüne dikkat çekerek, “Türkiye ekonomisi büyük bir ekonomi. Avrupa Birliği’nin birçok üyesinin büyüklüğüne yakın bir ekonomiden bahsediyoruz. Nüfus, tarım katma değeri ve gayri safi milli hasıla açısından büyük bir ekonomiyiz ve buraya yatırım yapmak cazip bir seçenek.” dedi.

Türkiye’nin orta ve uzun vadede büyümeye devam ettiğini ifade eden Şimşek, küresel ticaretteki yavaşlama ve yüksek kamu borçları gibi faktörlerin büyümeyi aşağı çektiğini belirtti. Ancak yapay zekâ ve yapısal reformlar gibi faktörlerin büyümeyi artırabileceğini söyledi. Beşeri sermayenin güçlenmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için reformlar yapacaklarını vurgulayan Şimşek, Türkiye’nin dört yıllık seçimsiz bir döneme girdiğini belirtti.

Şimşek ayrıca, küresel ekonomiye entegrasyon ve yakın coğrafyayla dostluk ilişkilerini pekiştirmek istediklerini söyledi. Hedeflerinin, milli geliri iki yıl içinde 4 puan, dört yıl içinde ise 8 puan artırmak olduğunu belirtti.

Türkiye’deki nüfusun yaşlandığını ve kadınların iş gücüne katılım oranının düşük olduğunu belirten Şimşek, bu durumun yatırım açısından büyük bir fırsat sunduğunu ifade etti. Eğitimli kadınların iş gücüne katılımının artırılması gerektiğini vurguladı.

Enflasyonun düşmesi konusunda güçlü adımlar attıklarını belirten Şimşek, “Enflasyonun tek haneye inmesi biraz zaman alacak. Bu aydan itibaren enflasyon keskin bir şekilde düşmeye başlayacak. Bütçede ciddi tedbirler aldık ve kamu borcunu düşük bir seviyede tutma konusunda kararlıyız.” dedi.

Cari açığın milli gelire oranının yüzde 2.5’in altına düşeceğini ve bu durumun kalıcı hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, sanayide dönüşümü yenilenebilir enerji ile gerçekleştireceklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise, Türkiye’nin küresel rekabetçiliğini artırmak ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla Küresel Yatırım Günleri’nin önemli olduğunu belirtti. Türkiye’nin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı kalkınma yolculuğuna hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Kacır, Türkiye’nin geçtiğimiz yılı yüzde 4.5 büyüme ile tamamladığını ve bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5.7 büyüme ile OECD ülkeleri arasında lider olduğunu söyledi.

Son 12 aylık ihracatın 260 milyar doları aştığını belirten Kacır, sanayide ikiz dönüşümü adım adım gerçekleştirdiklerini ve organize sanayi bölgelerinin Yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandırmak için Dünya Bankası destekli projeler yürüttüklerini söyledi.

YORUMLAR YAZ