Goldman Sachs piyasalara dair uyarı yaptı hisse senedine işaret etti

Goldman Sachs piyasalara dair uyarı yaptı hisse senedine işaret etti

Goldman Sachs, ABD ekonomisinin büyüme görünümü hakkında daha kötümser bir tutum sergileyerek piyasalara dair bir uyarıda bulundu. Bu uyarıya göre, ABD ekonomisinin büyüme potansiyeli mali koşullardaki sıkılaşma nedeniyle tehlikede olabilir. Goldman Sachs’ın stratejistleri, döngüsel hisse senetlerinin son dönemde düşük performans sergilemesinin, ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.

Ancak Goldman Sachs, ABD ekonomisinin dirençli kalabileceği bir görüşü sürdürdüğünden, finansal hizmetler, yarı iletkenler ve malzemeler gibi bazı sektörlerdeki şirketlerin hala iyi bir durumda olabileceğini belirtti. Stratejistler, faiz oranlarının düşmesini ve finansal dengesizliklerin devam etmesini bekleseler de, ekonomik büyüme görünümünde daha ciddi bir düşüş yaşanması durumunda bu durumu bir hisse senedi satın alma fırsatı olarak değerlendirebileceklerini ifade etti.

Bu uyarılar, Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol altına almak amacıyla faiz oranlarını yüksek tutma politikasının bir sonucu olarak 10 yıllık Hazine tahvil getirisinin 2007’den bu yana ilk kez yüzde 5’in üzerine çıkmasının ardından geldi.

Goldman Sachs’ın önde gelen stratejisti David Kostin, S&P 500 endeksinin yıl sonunda 4,500 puanı görebileceğini öngörüyor. Ancak bu tahmin, bazı diğer stratejistlerin ortalama olarak 4,370 seviyesini öngördüğü bir dönemde yapıldı. Kostin, endeksin yüksek değerlemesinin meşru olduğunu ve yıl sonuna doğru daha da yükselebileceğini savundu.

Diğer analistler ve stratejistler de yükselen faiz oranlarının ABD şirket karlarını olumsuz etkileyebileceğini ve bu nedenle piyasalarda zorlu bir dönemin yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunmuşlardı. Lori Calvasina gibi diğer stratejistler de genel piyasanın bu dönemde zorluklarla karşılaşabileceğini ifade etti.

YORUMLAR YAZ