Küresel piyasalarda merkez bankalarının faiz kararlarına odaklanıldı

Küresel piyasalarda merkez bankalarının faiz kararlarına odaklanıldı

Küresel piyasalarda, önümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası (Fed) ve diğer önemli merkez bankalarının faiz kararlarına dikkat kesildi. Orta Doğu’daki çatışmaların genişlemesi ve ABD’deki ekonomik verilerin beklentileri aşması, politika faizlerinin daha uzun süre yüksek seviyelerde tutulabileceği endişelerini artırdı.

İsrail-Filistin çatışmasının devam etmesi, dünya genelinden gelen tepkilere rağmen piyasalardaki risk algısını artırdı ve buna ilişkin haberler piyasaların yönünü etkilemeye devam ediyor.

Bloomberg HT’nin haberine göre analistler, para piyasalarında gelecek hafta çarşamba günü yapılacak Fed para politikası kurulu toplantısında politika faizinin yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutulacağına kesin gözüyle bakıldığını belirttiler. Ayrıca, Fed’in faizleri 2024’e kadar sabit tutma tahminleri de güçlü bir şekilde sürüyor.

Fed’in toplantı sonrası açıklayacağı metinde yer alacak ifadelerin büyük önem taşıdığını belirten analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamalarının piyasalarda oynaklığı artırabileceğini tahmin ediyorlar.

Ayrıca, Fed’in politika kararlarını alırken dikkate aldığı tarım dışı istihdam ve ADP özel sektör istihdamı verilerinin, Fed’in gelecekteki adımları hakkında sinyaller verebileceği konuşuluyor.

Orta Doğu’daki gelişmelerin yanı sıra makroekonomik veriler de yakından takip ediliyor. Geçen hafta açıklanan veriler, Fed’in politika faizini beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde tutabileceği endişelerini artırdı. ABD ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4,9 büyüyerek beklentileri aştı.

Tüketim harcamalarının artmasına rağmen gelirlerdeki sınırlı artış, analistlere göre Fed’in politika faizini yüksek tutma kararını destekliyor. Ayrıca, çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de yüzde 3,7 artarak enflasyonla ilgili endişeleri artırdı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, güçlü tüketici harcamaları ve istihdam artışının ABD ekonomisini desteklediğini belirtti. Ancak tahvil getirilerindeki artışın merkez bankalarının politika faizlerinin zirvelere yaklaştığı yönündeki sinyallere işaret ettiğini vurguladı.

Tahvil faizlerindeki artışın yanı sıra altın fiyatlarında da yükseliş devam ediyor. Orta Doğu’daki tansiyonun emtia fiyatları üzerinde etkili olduğu bir dönemde, altının ons fiyatı 2.005,9 dolara ulaşarak yaklaşık 5 ay sonra ilk kez 2.000 doları aştı.

GERÇEK EKONOMİ

 

YORUMLAR YAZ