Merkez Bankası 500 baz puan faiz artışı yaptı

Merkez Bankası 500 baz puan faiz artışı yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Hafize Gaye Erkan başkanlığında gerçekleştirilen toplantı sonucunda bir haftalık repo faizini 500 baz puanlık bir artışla yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltti. Bu son artış, yeni yönetim altında gerçekleşen beşinci faiz artışı olarak kayda geçti.

Kurulun aldığı karar metninde, enflasyonun hala istenilen seviyelere ulaşmadığı ve ekonomideki fiyatlama davranışlarının kontrol altına alınmasının hala sürdüğü belirtildi. Bu nedenle, dezenflasyon sürecinin hızlandırılması, enflasyon beklentilerinin sabitlenmesi ve fiyatlama davranışlarında düzelme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma politikasının sürdürülmesine karar verildi.

Karar metninde ayrıca, enflasyon görünümünde net bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın ihtiyaç duyulduğu anlarda ve ölçüde kademeli olarak artırılacağına vurgu yapıldı. Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmeye devam edileceği belirtildi.

Aynı metinde, jeopolitik gelişmelerin enflasyon görünümü üzerinde petrol fiyatları kaynaklı riskler oluşturduğuna da dikkat çekildi.

Önceki PPK karar metinlerinden farklı olarak, enflasyonun beklentilerin üzerinde seyrettiği ve yıl sonu enflasyonun Enflasyon Raporu tahmin aralığının üst sınırına yakın olacağı belirtildi. Bununla birlikte, aylık enflasyonun ana eğilimde düşüş göstereceği öngörüsü de yer aldı.

Bloomberg HT’nin faiz anketi, bu faiz artışının önceden tahmin edildiği gibi gerçekleşeceğini öngörüyordu. Ankete katılan 27 kurumun medyan beklentisi, Ekim ayında faizin 500 baz puan artarak yüzde 35’e çıkacağı yönündeydi. Ayrıca, 2023 yıl sonu için enflasyon beklentileri de artış göstererek yüzde 38,8 seviyesine yükselmişti.

GERÇEK EKONOMİ

YORUMLAR YAZ