Petrol stokların arttığı ABD’de benzin stokları azaldı

Petrol stokların arttığı ABD’de benzin stokları azaldı

ABD’de petrol stoklarındaki artışın yanı sıra benzin stoklarının düşüş gösterdiği bir döneme işaret eden veriler Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklandı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından paylaşılan verilere göre, ABD’de petrol stokları, 27 Ekim ile sona eren bir haftalık dönemde 1 milyon 347 bin varil azaldı. Bu azalış, enerji piyasası işlemcilerinin tahminlerinin altında gerçekleşti. Beklentiler, 1,6 milyon varil artış yönündeydi. Bu gelişme, iki haftalık düşüşün ardından petrol stoklarının yeniden artışa geçtiğini gösteriyor.

Enerji Bakanlığı (DoE), hafta başında yaptığı açıklamada, Stratejik Petrol Rezervi’ndeki (SPR) ham petrol stoklarının son 40 yılın en düşük seviyesi olan 351,3 milyon varilde kaldığını belirtti. Bu durum, Biden Yönetimi’nin geri alım programına başlamasına rağmen SPR’ye yönelik alımların 4 milyon varilin altında kaldığını gösteriyor.

API’nin verilerine göre, benzin stokları 357 bin varil azaldı. Ancak, benzin stokları, yılın bu dönemi için beş yıllık ortalamanın hemen üzerinde kalmayı sürdürdü. Ayrıca, damıtılmış ürün stokları bir önceki hafta yaşanan 2 milyon 313 bin varil düşüşün ardından 2 milyon 484 bin varil daha azaldı ve 5 yıllık ortalamanın yaklaşık yüzde 12 altında kaldı.

Cushing bölgesi, dünyanın en büyük petrol depolama merkezi ve ABD içindeki boru hatlarının kavşak noktası olarak bilinir. Ancak, bu bölgede de petrol stoklarında sınırlı bir artış yaşandı. Cushing petrol stokları 375 bin varil artarak tahmini olarak 21,5 milyon varil civarında seyretti.

Foreks’in aktardığına göre, ABD Enerji Bakanlığı (DoE) Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanacak olan resmi petrol stokları verilerinde ise hafif bir artış bekleniyor. Wall Street Journal tarafından hazırlanan ankete göre, bir önceki hafta 1,4 milyon varil artan petrol stoklarının, 27 Ekim ile sona eren haftada 0,5 milyon varil daha yükseleceği tahmin ediliyor. Benzin stokları için tahmin ise 0,5 milyon varil düşüş yönünde oluştu. Bu arada DoE’nin açıklayacağı kapasite kullanım oranının yüzde 85,6 seviyesinden yüzde 85,9’a çıkması bekleniyor. DoE stok verileri TSİ 17.30’da açıklanacak.

YORUMLAR YAZ