29. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı Bakü’de kapılarını açtı

29. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı Bakü’de kapılarını açtı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı, ziyaretçilere kapılarını açtı. Bu etkinlik, Azerbaycan Enerji Bakanlığı ve Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) desteğiyle Bakü Enerji Haftası kapsamında gerçekleştirildi ve açılışı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından yapıldı.

Fuara, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Endüstri ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan bin Ahmed El Cabir de katıldı. Bakan Bayraktar, açılış sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını okudu.

Etkinlikte, BAE’nin Masdar şirketi tarafından inşa edilecek iki güneş ve bir rüzgar santralinin temeli atıldı. Açılış töreninin ardından Aliyev ve diğer katılımcılar, fuardaki stantları gezdi. Bakan Bayraktar, Türkiye Petrolleri (TP) standını ziyaret eden Aliyev’e burada yetkililer bilgi verdi.

Fuarda 37 ülkeden 300 şirket, petrol üretimi ve enerji taşımacılığı, petrol ve doğal gaz depolama ve hizmetleri alanındaki yenilikçi teknolojilerini sergiliyor. Türkiye’den de firmaların katıldığı bu fuar, üç gün sürecek.

YORUMLAR YAZ