Asya Borsaları Hindistan seçim sonuçlarını bekliyor

Asya Borsaları Hindistan seçim sonuçlarını bekliyor

Asya piyasaları haftaya güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra gerileme yaşadı; yatırımcılar Hindistan genel seçimlerinin nihai sonuçlarını bekliyor.

Salı günü, Asya hisse senetleri, Hindistan’daki genel seçim sonuçlarının açıklanmasını bekleyen yatırımcılar nedeniyle düşüş gösterdi. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan, 2024 seçimleri için oyları yerel saatle sabah 8’de saymaya başladı ve Başbakan Narendra Modi’nin üst üste üçüncü kez seçilmesi bekleniyor.

Pazartesi günü Hindistan’daki hisse senedi göstergeleri rekor seviyelere ulaştı; Nifty 50 endeksi ve BSE Sensex endeksi yüzde 3’ten fazla artış gösterdi. Hafta sonu yapılan yerel çıkış anketleri, Modi ve Bharatiya Janata Partisi’nin liderlik ettiği ittifakın parlamentonun alt meclisinde belirleyici bir çoğunluk kazanacağını öngörüyordu.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,77, Topix endeksi ise yüzde 0,68 oranında değer kaybetti. Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,69 düşerken, daha küçük ölçekli Kosdaq endeksi yüzde 0,6 artışla önceki düşüşlerini telafi etti. Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,07, Çin’in CSI 300 endeksi ise yüzde 0,14 geriledi. Avustralya’da S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,21 değer kaybetti.

YORUMLAR YAZ