Bitcoin’de yükseliş sürüyor! Yoksa ETF onaylanacak mı?

Bitcoin’de yükseliş sürüyor! Yoksa ETF onaylanacak mı?

Bitcoin, haftaya alıcılı başladıktan sonra dün gün kapanışına doğru ETF ile ilgili bazı olumlu haberlerin etkisiyle yükselişine devam etti.

Investing.com‘da konuyla ilgili yapılan haberde şu ifadeler yer aldı:

Son 24 saatte %12 gibi önemli bir oranda yükselen Bitcoin, yeni gün açılışında 35.200 dolar bandına kadar çıkarak Mayıs 2022 döneminden bu yana en yüksek değerine ulaştı. Kripto piyasasının en büyük kripto para birimindeki yükseliş ise ETF ile ilgili bazı yeni gelişmelere atfedildi. Diğer yandan teknik olarak kritik bir direnç seviyesi olarak görülen 30.000 dolar sınırında alıcıların baskın gelmesi de yatırımcıları cesaretlendiren gelişme oldu.

Gün açılışında pozitif ivmenin devam etmesinin ardından hafif alıcılı yatay hareket etmeye başlayan Bitcoin, pozitif görünümünü korurken ortalama 34.800 dolar seviyesinde bir dirençle karşılaşmış durumda.

BlackRock yükselişi tetikleyen hamleyi yaptı

Yükselişi tetikleyen olayın başrolünde ise Haziran ayında olduğu gibi yine BlackRock’ın olduğu görülüyor. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olan BlackRock, Bitcoin ETF’sini $IBTC koduyla Depository Trust & Clearing Corp. veritabanında listeledi. Bu gelişme kripto para yatırımcılarını heyecanlandırırken varlık yönetim şirketi ayrıca SEC’e Ekim ayından itibaren ETF’yi fonlamayı hazır olduğunu bildiren bir güncelleme gönderdi. Bu gelişme SEC onayının gelmesinin ardından BlackRock’ın hızlı şekilde ETF ticaretine başlayabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Bunun yanında Dün Grayscale, SEC davasında temyiz mahkemesinden resmi bir yetki belgesi aldı. Böylece SEC’in Grayscale’e verdiği red kararının iptali de resmileşmiş oldu. Düzenleyici kurumun şirketin GBTC ürününü spot Bitcoin ETF’e dönüştürme başvurusunun yeniden değerlendirme durumu resmiyet kazandı.

Diğer yandan Bitcoin’de son 24 saatte görülen hızlı yükseliş, vadeli kripto işlemlerinde büyük çoğunluğu satış pozisyonları olmak üzere yaklaşık 180 milyon dolarlık tasfiyeye neden oldu. Dünden bu yana kripto vadeli işlemlerindeki toplam tasfiye miktarı ise 400 milyon dolar civarında gerçekleşti.

Altcoin piyasasında MINA yükselişiyle dikkatleri üzerine çekti

Kripto para piyasaları Bitcoin öncülüğünde yükselirken son 24 saatte ilk 20’de ETH, ADA ve XRP %10’a yakın değer artışlarıyla öne çıkan kripto paralar oldu.

İlk 100 kripto para arasında ise MINA, 24 saatte değerini ikiye katlayarak muazzam bir yükselişe imza attı. Altcoin piyasasında boğa sezonunu andıran yükselişler gerçekleşirken MINA’nın ardından CFX (%45), PEPE (%32), INJ (%20), RPL (%17) dikkat çeken yükselişler kaydetti.

Toplam kripto para piyasa değeri de %10’luk yükselişle 1,27 trilyon dolara kadar yükselirken işlem hacmi uzun süredir görülemeyen seviyelere çıkarak 90 milyar dolar bandına ulaştı.

YORUMLAR YAZ