Emekli ve memur Temmuz maaş zammında tablo netleşiyor!

Emekli ve memur Temmuz maaş zammında tablo netleşiyor!

Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin alacağı zam oranları daha belirgin hale geldi. Memur ve emekliler, beş aylık enflasyon farkına odaklanmış durumda. Enflasyon farkı, bu grupların alacağı zamlarda belirleyici olacak. Mayıs ayı itibarıyla işçi emeklisinin zam oranı en az %22,72 olarak belirlenirken, memur ve memur emeklileri de %17,38 zam alacak.

ZAM ORANLARI NETLEŞİYOR

Dört aylık enflasyon farkının belirlenmesiyle, çalışan milyonlarca memur ve emeklinin zam tablosu da netleşmeye başladı. Yılda iki kez enflasyon farkına bağlı olarak zam alan memur ve emekliler, 2024 yılının beşinci ay enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte Temmuz ayında alacakları zamları hesaplamaya başladı. TÜİK verilerine göre beş aylık enflasyon %22,72 olarak gerçekleşti. Böylece emeklilerin alacağı zam beş aylık %22,72 olurken, memur ve memur emeklisinin zammı da %17,38 olarak hesaplandı.

HAZİRAN ENFLASYONU İLE ZAM ORANLARI DEĞİŞEBİLİR

Öngörülere göre, Haziran ayında %3’lük bir enflasyon senaryosuyla işçi emeklisinin zammının %26’yı biraz aşacağı tahmin ediliyor. Aynı senaryo ile memur ve memur emeklileri için de %20 veya biraz üstünde bir zam öngörmek mümkün.

BEŞ AYLIK ENFLASYON FARKI

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs ayında enflasyon aylık bazda %3,37 olarak gerçekleşti. Ocak ayı için %6,70, Şubat ayı için %4,53, Mart ayı için %3,16 ve Nisan ayı için %3,18 olan enflasyon oranları ile birlikte beş aylık enflasyon farkı %22,72 olarak hesaplandı.

KÖK AYLIK VE ZAM MİKTARI

Temmuz ayında işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon oranında artış yapılması, 5510 Sayılı Yasa gereği gerçekleşecek. Ancak kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan emeklilerin aylıkları Hazine tarafından 10 bin TL’ye tamamlanıyor. Bu nedenle, en düşük emekli aylığı 10 bin TL oluyor. Dul ve yetimler için ise bu oran daha düşük. Kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan emekli sayısının 3,6 milyon olduğu tahmin ediliyor. Eğer Temmuz ayında emekli aylıklarına yapılacak zam kök aylıklara yapılırsa ve en düşük aylıklar resmi enflasyon kadar artmazsa, milyonlarca emekli sıfır zam veya resmi enflasyondan bile düşük oranda zam alacak.

Örneğin, kök aylığı 8 bin TL olan bir emekli %25 zam alırsa aylığı 10 bin TL olacak. Zaten şu anda 10 bin TL aldığından maaşında herhangi bir artış olmayacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ İÇİN DURUM

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Toplu sözleşme zammına göre memur ve memur emeklileri, Temmuz ayında yılın ikinci zammını alacaklar. İlk altı ay için toplu sözleşme ile %15 zam almışlardı. Memurlar, ilk altı ay enflasyonun yüksek çıkması halinde aldıkları zam ile enflasyondan doğan farkı alacaklar. Ayrıca, toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için %10’luk zam da alacaklar.

Nisan sonu itibarıyla memur ve memur emeklisinin ikinci altı ay için alacağı rakam %17,38 olarak netleşmiş durumda. Net rakam, Haziran ayına ilişkin enflasyon verisiyle belli olacak.

YORUMLAR YAZ