Enflasyonda beklenen zirve gerçekleşti

Enflasyonda beklenen zirve gerçekleşti

Mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 75,5 olarak kaydedildi. Aylık enflasyon ise yüzde 3,4 oldu. Bu dönemde en yüksek artış giyim ve ayakkabı grubunda görülürken, doğalgaz fatura desteğinin sona ermesiyle konut grubunda da belirgin bir artış yaşandı. Çekirdek enflasyonda ise bir miktar düşüş gözlemlendi; yıllık çekirdek enflasyon 14 ay sonra ilk kez manşet TÜFE’nin altına düştü.

Türkiye’de tüketici enflasyonu yıllık bazda Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak, ekonomi yönetimi ve uzmanların beklediği zirveyi gördü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75,45 arttı. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 3,37 olarak gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda ise hafif bir geri çekilme dikkat çekti. Nisan ayında yüzde 75,81 olan yıllık çekirdek enflasyon, Mayıs ayında yüzde 74,98’e geriledi. Bu, çekirdek enflasyonun 14 ay sonra manşet TÜFE’nin altında gerçekleştiği ilk ay oldu.

GİYİM VE AYAKKABI GRUBUNDA EN YÜKSEK ARTIŞ

Mayıs ayında en fazla fiyat artışı giyim ve ayakkabı grubunda yaşandı. Bu grupta fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 9,6 arttı. Doğalgaz faturalarındaki desteğin sona ermesiyle konut grubunda da yüzde 7,08’lik bir artış görüldü. Konutu yüzde 5,63 artışla eğitim takip etti.

Yıllık bazda en yüksek artış ise yüzde 104,80 ile eğitim grubunda kaydedildi. Eğitimi, yüzde 93,21 ile konut ve yüzde 92,94 ile lokanta ve oteller izledi. Endekste yer alan 143 temel başlıktan 23’ünde düşüş, 6’sında ise değişim olmazken, 114 temel başlıkta artış yaşandı.

POLİTİKA FAİZİ İLE FARK 25,5 PUAN

Açıklanan veriler, enflasyonla politika faizi arasındaki farkın 25,5 puan olduğunu gösterdi. Bu fark, son yedi ayın en geniş aralığına işaret ediyor.

ÜFE’DE YILLIK ARTIŞ

Üretici fiyatları tarafında ise aylık bazda artış, yıllık bazda ise yükseliş görüldü. Mayıs ayında üretici fiyatları aylık yüzde 1,96 artarken, yıllık ÜFE enflasyonu yüzde 55,66’dan yüzde 57,68’e çıktı. Ancak ÜFE, Mayıs ayında da TÜFE’nin gerisinde kaldı ve bu durum 11 aydır devam ediyor.

Bloomberg HT anketine katılan kurumlar, yıllık enflasyonun yüzde 75 olmasını bekliyordu. En yüksek tahmin yüzde 77,8, en düşük ise yüzde 67,1 oldu. Aylık enflasyon için ise en düşük beklenti yüzde 2,2, en yüksek beklenti yüzde 5’ti.

Bloomberg HT’nin derlediği bilgilere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun Mayıs ayında zirve yapmasını beklediklerini belirtmişlerdi. Karahan, Mayıs ayında enflasyonun yüzde 75-76 aralığında zirveye ulaşacağını ifade etmişti. Şimşek ise yılın ikinci yarısında dezenflasyon sürecinin başlayacağını ve Eylül ayında yıllık TÜFE artışının yüzde 40’lara inebileceğini söylemişti. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 38 olarak açıklandı.

ÖNCÜ GÖSTERGELER

İstanbul’da perakende fiyatlar Mayıs’ta yüzde 82,2 ile son 1,5 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, Türk-İş’in Ankara gıda fiyatları endeksi ise fiyatların yüzde 79,43 arttığını gösterdi.

YORUMLAR YAZ